
Jistě všichni tušíme, že mít všude stejné heslo, není ta správná strategie, ale kdo si je má pamatovat? Na druhou stranu, představte si, že toto heslo někdo odhalí. Co o vás zjistí, k jakým informacím se dostane a co vám hrozí?
V současném online světě plném nespočtu komunikačních platforem, aplikací a programů potřebujeme vlastnit desítky přihlašovacích údajů včetně hesel, která by však vždy měla splňovat alespoň základní zásady bezpečnosti. V opačném případě se vystavujeme riziku odcizení osobních údajů nebo napadení bankovního účtu.
Sestavili jsme pro vás pár základních rad a tipů, jak vybrat to pravé heslo a jak jej následně také udržet v bezpečí.
NENÍ UŽ MÉ HESLO VYZRAZENÉ?
K únikům dat dochází stále častěji a může se tak snadno stát, že některé z vašich uživatelských jmen a hesel už vesele kolují internetem a mohly se dostat do nesprávných rukou. Naštěstí existuje jednoduchý nástroj pro kontrolu vašich údajů s databází úniků.
Na stránce zadáte svůj přihlašovací jméno či e-mail, u kterého chcete ověřit, zda nedošlo k úniku s ním spojeného hesla a ihned se dozvíte, zda vaše byly vaše údaje obětí některého z odhalených úniků dat. Pokud databáze vaše údaje nalezne, pak rozhodně doporučujeme změnu hesla podle následujících rad.
JAK ZVOLIT BEZPEČNÉ ALE ZAPAMATOVATELNÉ HESLO?
- Používejte fráze. Vyhněte se jednoslovným heslům, pokud to lze, je bezpečnější slepit více netypických slov či použít celou větu.
- Heslo by mělo být co nejdelší. Snažte se využít maximum povolených znaků, v ideálním případě i více než 15 znaků.
- Používejte kombinaci znaků. Čím záludnější kombinaci velkých a malých písmen, číslic a symbolů zvolíte, tím bude heslo silnější a odolnější vůči útoku.
- Nepoužívejte běžné náhrady znaků. Heslo ZVONECEK, nebo 2V0N3C3K, útočník dokáže prolomit snadno.
- Nepoužívejte sekvence kláves na klávesnici. Řady po sobě jdoucích kláves na klávesnici (např. qwerty) jsou stejně nebezpečné jako řady po sobě jdoucích písmen v abecedě či číslic.
JAK UDRŽET HESLO V BEZPEČÍ?
- Využijte dvoufázovou autorizaci. Funguje tak, že po zadání hesla do počítače vám přijde na mobilní telefon kód, kterým přihlášení potvrdíte.
- Neukládejte si hesla na veřejných počítačích. Pokud nepoužíváte svůj počítač, vždy u možnosti ‚zapamatovat heslo‘ zaškrtněte ne.
- Hesla čas od času změňte. Pokud se vám někdo nabourá do účtu, nemusíte to hned poznat. Preventivní změna hesla může pomoci.
- Vytvořte si nápovědu. Pokud máte problém si zapamatovat heslo, napište si na papírek nápovědu. Nesmí ale jít ani o část hesla, spíše něco, co vám jej připomene.
- Používejte správce hesel. Bezpečně vám ukládá všechna vaše hesla k vašim uživatelským účtům. Pomoci jednoho hesla se dostanete ke všem ostatním a nehrozí, že je zapomenete.
- Nikdy a nikomu své heslo neprozrazujte. Zároveň se ujistěte, že se přihlašujete jen na důvěryhodné stránky.