Pojmy fake news, hoax či dezinformace rezonují napříč světem a jsou skloňovány zejména v souvislosti s rozmachem sociálních sítí. O co vlastně jde, proč jsou tak nebezpečné a jak můžeme falešné zprávy rozpoznat?
Co jsou fake news?
Fake news je definováno jako smyšlená zpráva, kterou autor tvoří a šíří, s cílem ovlivnit myšlení a chování ostatních ve svůj prospěch. Nebezpečné jsou zejména zprávy kombinující pravdivé střípky, do celkově lživé a manipulativní zprávy. Často pracují se společenskými stereotypy, zjednodušeným výkladem světa a zneužívají závažných celosvětových témat.
Fake news (dezinformace či hoax) nejsou v naší společnosti nic nového. Falešné zprávy se objevovaly již dávno v minulosti. Co se však změnilo, jsou kanály, prostřednictvím kterých se šíří. Existence internetu a vznik sociálních sítí poskytly šíření falešných, zmanipulovaných a nepřesných zpráv nový rozměr. Obsah, ať už pravdivý či nepravdivý, může v současné době produkovat kdokoli, kdykoli, bez nutnosti disponovat financemi, a především bez požadavku na ověřování informací.
7 rad, jak rozpoznat fake news
Veškeré informace jsou prostřednictvím internetu velmi snadno a rychle dostupné. Málokdo se však nad konzumovaným množstvím informací pozastaví a kriticky hodnotí jejich obsah. Připravili jsme proto pár jednoduchých kroků, jak rychle odhalit, zda se jedná o falešnou či nepravdivou zprávu.
1. Důvěřuj, ale prověřuj
Zkus použít Google a podívej se, zda se zpráva objevuje i na jiných zpravodajských serverech, případně jaké informace k tématu nabízí výsledky vyhledávání. Vhodné je také navštívit weby manipulatori.cz nebo hoax.cz, které dlouhodobě vyvrací rozšířené fake news a uvádí fakta na pravou míru.
2. Hledej zdroj informací
Pokud se text odvolává na zdroje, je třeba ověřit i ty. Existuje vůbec citovaná osoba v textu? Není web pod odkazem už sám o sobě podezřelý? Opět pomůže Google.
3. Najdi autora
Každý seriózní článek by měl mít uvedený svého autora. Jestliže se autor textu skrývá, pak je na místě zbystřit.
4. Ukřičený titulek
Dlouhý křiklavý titulek napsaný velkými písmeny, obsahující jen těžko uvěřitelné informace a mnoho vykřičníků? Pravděpodobně jde o typický příklad fake news. “Šokující” a zavádějící titulky jsou nejčastější metodou dezinformačních serverů, jak přilákat čtenáře a donutit je kliknout na odkaz s článkem.
5. Útoky na konkurenci
Tvůrci falešných zpráv mívají tendenci útočit na mainstreamová média, aby je v očích veřejnost znevěrohodnili a prosadili své výroky jako pravdivé. Věty typu „Toto vám klasická média tají…“ upozorňují na pochybný zdroj informací.
6. I fotka může lhát
Dezinformační weby u falešných zpráv rády používají nesouvisející a několik let staré fotografie pořízené na zcela jiném místě, než o kterém píší. Ověřit pravost fotky přitom bývá snadné. Většinou stačí zkopírovat URL adresu obrázku, vyhledat ji v Googlu a zjistit, jestli se vztahuje k události, o níž podezřelý článek pojednává.
Návod na ověření obrázku: https://www.youtube.com/watch?v=lwHkIrGhhFg&t=42s
7. Kritické myšlení
Důležitější než všechny rady je náš vlastní úsudek, stačí se zamyslet. Jaký byl asi záměr autora při psaní textu? Proč používá tolik emotivních výrazů? A má takto vypadat nezaujatá zpráva?