
Pro rodiče je zcela přirozené chránit bezpečí svých dětí. Přes silnici s nimi jdeme za ruku, na kolo jim pořídíme helmu a zakážeme jim kamkoli chodit s cizími lidmi. Jak je ale můžeme chránit v online světě, který skrývá tolik rizik a nevhodného obsahu?
Zákazy nebo budování důvěry?
V dnešní době mají děti oproti svým rodičům velkou výhodu. Pohybují se totiž v online světě jako domorodci a považují jej za samozřejmou součást života, protože se do takového světa už narodily. Rodiče naopak často tápou, nerozumí, co vlastně děti u obrazovek telefonů a počítačů tolik drží, a neorientují se v nejnovějších technologiích.
Často pak prvním krokem na cestě k pomyslnému bezpečí vedou zákazy. Pamatujte však, že zakázané ovoce chutná nejlépe, a proto je dobré to s nimi nepřehánět. Naopak velmi přínosná může být otevřená komunikace a budování důvěry, díky níž se s námi děti samy podělí o své online aktivity nebo případné problémy, se kterými se na internetu setkají.
Mějte přehled, ale neberte soukromí
Aplikace pro sledování aktivity v online prostředí nabízí jedinečný nástroj pro dokonalý přehled rodičů. Sami ale zvažte, jaká míra sledování vašich dětí je s ohledem na bezpečnost přínosná a která už zbytečně nadměrně zasahuje do jejich soukromí.
5 nejlépe hodnocených aplikací pro bezpečnost dětí v online prostředí
1. Qustodio: Zahrnuje určování polohy rodiny, pokročilé nástroje pro sledování a kvalitní webové filtry, které vašim dětem zabrání v přístupu na škodlivé webové stránky nebo weby s obsahem pro dospělé.
2. NetNanny: Intuitivní aplikace s flexibilním monitoringem pro počítač i telefon, aby byly vaše děti v bezpečí na každém zařízení.
3. Bark: Komplexní sledování textu i sociálních sítí ochrání vaše děti před online zločinci a dalšími hrozbami.
4. Kaspersky Safe Kids: Okamžitá upozornění, když aplikace identifikuje hrozbu, a funkce geofencing, se kterou budete vždy vědět, kde se vaše děti nachází.
5. Mobicip: Přizpůsobitelné harmonogramy trávení času na obrazovce zajistí, že si děti vytvoří zdravé online návyky a nebudou rozptylovány například při dělání domácích úkolů.
Komunikace na prvním místě
Dítě by mělo vědět, že se na vás může kdykoli obrátit, pokud se setká na internetu s nějakým problémem nebo má nějaké otázky. Získat jeho důvěru, ale může být složité. Snažte se porozumět tomu, co a proč vaše dítě na sítích dělá a společně si nastavte hranice.
Kde a jak začít?
1. Pojď mi ukázat, jak to funguje. Řekněte dítěti, aby vám ukázalo, které sítě používá a jak fungují. Připravte se na to, vyhraďte si čas, a hlavně zkuste nebýt (příliš) kritičtí. Je to jistě jeden z prvních kroků při budování vzájemné důvěry.
2. Co tě nejvíc baví? Promluvte si o tom, co vaše dítě nejvíce baví a proč sleduje určité profily a influencery. Pravděpodobně pro vás bude zpočátku těžké najít pochopení, ale zdržte se kritiky a vzpomeňte si na výstřelky vašeho mládí.
3. Problém nevyřeší zákaz internetu. Přijde-li za vámi vaše dítě, že se mu kamarádi na sociálních sítích posmívají, myslete na to, že to nejhorší, co můžete v danou chvíli udělat, je vynadat mu a zakázat přístup na internet. Nejenže to problém neřeší, ale navíc to naruší důvěru mezi vámi. Nechte si raději vysvětlit, co se přesně stalo a začněte společně přemýšlet nad řešením. Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je blokace osoby, která vaše dítě obtěžuje.
4. Raději se domluvte. Nastavte jasná pravidla, která budou pro vás i dítě schůdná a budete je oba respektovat. Domluvte se, co dítě opravdu nesmí zveřejňovat na sociálních sítích, a vysvětlete mu proč. Určete, kolik času denně může být vaše ratolest online nebo hrát hry a na zbytek dne mu pomozte vymyslet nějakou zábavnou aktivitu v offline světě.