Bezpečná koupelna pro děti i dospělé

Koupelna pro nás bývá spojena s pravidelnými denními rituály, trávíme v ní několik minut, někteří i hodin denně  a představuje místo pro relaxaci a odpočinek. Ale málokterá místnost v domě může skrývat tolik rizikových situací jako koupelna, a to nejen pro děti. Přitom můžeme díky celé řadě opatření tato rizika účinně eliminovat.

 

Elektrické přístroje

 

Kombinace vody nebo vlhkosti a elektrických přístrojů je vskutku nebezpečná kombinace. Fénování vlasů mokrýma rukama, zapojování holicího strojku do zásuvky během toho, co jsme ve vaně…a koledujeme si o pořádný malér. Elektrické přístroje do blízkosti vody prostě nepatří, i když některé v koupelně přeci jen potřebujeme. Postarejme se tedy alespoň o preventivní opatření, která zabrání případnému neštěstí. Dětem včas vštěpujte správné návyky a zabezpečte zásuvky. Sami pak myslete na svou bezpečnost a vždy si pečlivě usušte ruce. 

 

Horká voda, pára

 

Po dlouhém dni horká sprcha přijde vhod, ale pozor na opařeniny. Navíc dětská kůže není zdaleka tak odolná jako kůže dospělých a může tak být k opařeninám náchylnější. Vždy radši začínejte vlažnější vodou a teplou postupně přidávejte. Ne všude jde ideální teplota vody nařídit snadno, tam buďte obzvlášť opatrní. V souvislosti s tím, se jistě mnohým vybaví tradiční karmy na ohřívání vody, kde umí příjemně teplou vodu vykouzlit jen zkušený sprchový mág, ostatní jsou odsouzeni k méně příjemným skotským střikům. A v poslední řadě nepodceňujte ani horkou páru, protože i ta může způsobit opaření, někdy i horší než voda. 

 

Kluzké povrchy

 

Jedna noha na koberečku, druhá do vany, teď odrazit…a už to lítá. Mokré dlaždice, vana i předložka před vanou klouzající po hladké dlažbě jsou hrozbou pro všechny bez ohledu na věk. Přitom už dnes existuje tolik vychytávek, které slouží jako skvělá prevence proti těmto zbytečným úrazům. Protiskluzové podložky do vany, speciální koberečky a předložky s protiskluzovým povrchem i různá madla a úchytky, které můžeme v koupelně snadno přivrtat. Odstranění různých posuvných skříněk s ostrými rohy je pak druhá část strategie v případě, že máme doma malé koupelnové dobrodruhy.


Voda 

 

Stejně jako byste děti nenechali samotné u rybníka, neměli byste je nechat zcela bez dozoru ani v napuštěné vaně. Pokud už jsou děti větší, nuťte je ve vaně alespoň zpívat, když tam s nimi nejste. Pochopitelně si pak nemůžete sednout k hlasité televizní reality show, ale zase uslyšíte překrásný repertoár vašich drobečků a budete v klidu.

 

Čistící chemické přípravky

 

Barevné obaly a ještě barevnější obsah může pro děti představovat neodolatelné lákadlo. Často ale i kontakt kůže, natož pak ochutnání, může mít pro děti fatální následky. Chemické a čistící přípravky patří vždy na ty nejvyšší police nebo do zvláštní uzamykatelné místnosti. Pečlivé uzavření bezpečnostních uzávěrů už považujeme za samozřejmost. Nikdy nepřelévejte čistící přípravky do neoriginálních obalů a už vůbec ne do lahví od limonád nebo vody. 


Léky

 

S léky je to podobné jako s čisticími přípravky. Pro děti jsou lákavé, ale nemají v jejich rukou, co dělat. Často je máme schované ve skříňce nad umyvadlem, a to není zrovna to nejvhodnější místo.

 

Stačí dodržovat pár těchto zásad a můžete si užívat koupání jedna radost.

 

 

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.