Internet a sociální sítě jsou skvělými pomocníky. Děti se zde ale mohou setkat s nebezpečnými nástrahami v podobě nevhodného obsahu. Mohou se také stát terčem kyberšikany, nebo dokonce kybergroomingu.
Děti jsou důvěřivé a případů, kdy se „kamarád z internetu“ vydává za někoho jiného a následně je vydírá radikálně stoupá. Posledním zveřejněným případem je příběh dospělého muže z Děčínska, který se vydával za desetiletou dívku a nechal si od stejně starých slečen posílat obnažené fotografie, kterými je následně vydíral… Smutný, ale bohužel velmi časný případ.
Jak tedy své děti spolehlivě na internetu ochránit?
Bohužel neexistuje žádná zaručená rada ani počítačový program. Menší děti by se na internetu měly pohybovat vždy pod dohledem dospěláka. Bezpečnější je mít počítač v kuchyni či v obýváku než v dětském pokojíčku, kde rodiče nemusí mít úplný přehled o tom, na jakých stránkách se jeho dítě pohybuje a s kým komunikuje.
Nejdůležitější prevencí většiny výchovných problémů je vzájemná důvěra a komunikace. Důležité je s dětmi o těchto nebezpečích otevřeně a opakovaně mluvit a vysvětlit, co všechno se může stát a jaké to může mít nepříznivé důsledky. Jednoduše jim vysvětlit, jak snadné je vydávat se na internetu za někoho jiného, a fakt, že nikdo cizí nemá právo vidět naše důvěrné fotografie.
Potřebujete se zeptat?
Napište nám, pokusíme se odpovědět.