Na půjčku vždy s rozvahou

V posledních letech si stále více půjčujeme na své investice do nemovitostí a bydlení, na lepší a bezpečnější auta nebo na vkusné vybavení domácnosti. Podmínky úvěrů i jejich dostupnost tomu napomáhají. Čísla, která hovoří o výši poskytnutých půjček, mohou vypadat až závratně, ale v porovnání s anglosaskými zeměmi jsme s půjčkami stále ještě „pozadu“. Zdaleka tolik neholdujeme spotřebitelským úvěrům nebo třeba kreditním kartám. 

 

Češi jsou v půjčování peněz přeci jen o něco rozvážnější. To ale nemění nic na tom, že by měli úvěr vždy pečlivě zvážit a vybrat si k sobě spolehlivého finančního partnera. 

 

Neustále řešíme rozpor mezi tím, co bychom chtěli a co můžeme mít. Nezáleží na tom, jestli jsme děti nebo dospělí. Ještě více nás tento problém trápí ve světě financí. K dispozici máme omezené množství peněz, ale naše fantazie a přání toto omezení nerespektují.  V dnešní době není nic neobvyklého řešit tuto „nerovnováhu“ půjčkou. Pokud se však chceme vyhnout nepříjemnostem a vážným důsledkům, měli bychom být při půjčování peněz obezřetní. 

 

„Každý, kdo se rozhodne pro půjčku, by měl nejprve zvážit, zda je opravdu vhodné si peníze pro daný účel půjčit. Důležité je také prověřit si poskytovatele půjčky, zda jde o solidní společnost, která má licenci pro poskytování půjček od České národní banky. Nejdůležitější ale je, být si jistý, že výše měsíční splátky neúnosně nezatíží rodinný rozpočet nejen na začátku, ale i v průběhu celého splácení půjčky.“ uvádí Ivan Straka, marketingový ředitel společnosti ESSOX, která patří k největším poskytovatelům nebankovních půjček na českém trhu.

 

Zcela zásadní znalostí každého člověka by měla být základní finanční gramotnost, umět si spočítat, kolik za půjčku zaplatím, chápat co znamenají procenta úrokové míry i co se skrývá za zkratkou RPSN – to jsou důležité znalosti, které mohou spotřebitele ochránit před půjčkou, která mu přeroste časem přes hlavu.

 

Je skutečně důležité i dětem včas vysvětlit, že pokud se rozhodnou peníze si půjčit, budou muset zaplatit o něco více, než si půjčili, tedy úrok, a navíc dodržet podmínky, které se k půjčce vztahují. Vštěpování těchto základních znalostí je součástí projektu Společně Bezpečně. 

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.