Ruku na srce. Komu z vás se stalo, že jste se někdy opařili horkým čajem nebo si spálili ruku při vaření či pečení? Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že se s podobnou situací setkal každý z nás. Horký čaj či vařící polévka nám dokáže dokonale popálit nejen chuťové pohárky, ale v případě převrhnutí způsobit také nepříjemné opařeniny. Dospělí si většinou s horkým čajem lehce poradí. Pozor bychom ale měli dát na malé děti, které ještě neumí správně odhadnout situaci a v nestřežené chvíli na sebe mohou vařící nápoj nechtěně zvrhnout.
Popáleniny a opařeniny patří mezi nejčastější dětský úrazy a rozhodně se netýkají pouze batolat. Lékaři klasifikují tato poranění do tří kategorií, podle postižení kůže. Při prvním, nejlehčím stupni, dojde k pouhému zarudnutí pokožky, které se zhojí bez jakýchkoli následků. Druhý stupeň charakterizuje výrazné začervenání kůže s puchýřky. Nejtěžší třetí stupeň znamená úplnou devastaci kůže i nervů s následným odumíráním tkáně.
U dětí do tří let hrozí již při postižení 5 % povrchu těla popáleninový šok, který může znamenat ohrožení života, přestože se na první pohled nejedná o velkou plochu. Pro názornější představu uvádíme, že pokud si dítě popálí celou ruku, jedná se o 10 % povrchu jeho těla.
Chraňte proto své děti a nenechávejte horké nápoje a předměty v jejich bezprostředním dosahu.
Potřebujete se zeptat?
Napište nám, pokusíme se odpovědět.