Peníze v bezpečí i online

Svět se nachází uprostřed digitální revoluce, která zasahuje do našeho každodenního života. Je tak zcela pochopitelné, že se dotkne i našich financí. Poskytuje nám celou řadu výhod a zlepšení jako je internetové či mobilní bankovnictví, ale s tím přichází i řada rizik. Zatímco mladší generace většinou nemá s moderním přístupem k financím problém, ta starší stále preferuje tradiční výběry osobně, radši si za službu i připlatí a odmítá své finance vystavit riziku útoku hackerů. Jsou tedy naše finance na internetu v bezpečí? A jak je maximálně ochránit?

Média strach z hackerských útoků hojně přiživují, a tak není divu, že se řada lidí stále bojí spravovat své finance prostřednictvím internetu. Přitom internetové i mobilní bankovnictví nabízí mnoho výhod, které šetří čas i peníze. K těm největším patří zejména dostupnost. Internetové bankovnictví si můžete nechat založit společně se zakládáním účtu zdarma, či za malý poplatek. Otevře se vám tak možnost spravovat svůj účet, platby a limity 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Do banky už nemusíte.

Vysoká úroveň zabezpečení těchto portálů je ve vlastním zájmu samotných bank. Napadení jejích účtů by znamenalo rapidní pokles důvěry zákazníků, ztrátu reputace a o to žádná finanční instituce nestojí. Z toho důvodu také odpovídá zabezpečení mezinárodním standardům a riziko napadení či krádeže je naprosto minimalizováno. Bezpečnostní systémy jsou neustále optimalizovány a vylepšovány.

Bohužel se riziku napadení či vykradení účtu často vystavujeme sami. Nejčastější strategií hackerů jsou podvodné e-maily či SMS, které vás vyzývají ke změně hesla. Důvěřivý uživatel pak jednoduše odešle přihlašovací údaje a problém je na světě. Ve skutečnosti po vás vaše banka heslo nikdy chtít nebude a už v žádném případě prostřednictvím e-mailu nebo SMS. Riziko krádeže hesla hrozí i v případě, kdy se hackerům podaří nabourat se do vašeho počítače a „odpozorovat“ hesla. Prevencí jsou jedině kvalitní aktualizované antivirové systémy a vyhýbání se návštěvám pochybných webových stránek.

„Prevenci v případě online bankovnictví je třeba nebrat na lehkou váhu. Na druhou stranu jde vlastně o geniální nástroj, který šetří lidem čas a umožňuje jim být i se svými financemi daleko flexibilnější.“ říká o internetovém bankovnictví Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX.

Ačkoliv je dnešní mladá generace považována za digitální nomády, tedy jakési domorodce v oblasti internetu a digitálních technologií, potřebují i oni dostatečně poučit o bezpečnosti. Zvláště, pokud mají už ve svých 15 letech přístup k internetovému bankovnictví. Pár jednoduchých pravidel pak může ušetřit spoustu starostí a slz při napadení bankovního účtu nebo i celé řady dalších online účtů na jiných digitálních platformách.

Bezpečně s penězi Sdílet

Bezpečné platby na internetu


Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.